Ptasznikprv.pl

START Ptasznik Owady        

 

 

               PATYCZAKI (Phasmodea) są owadami z rzędu zaliczanego do podgromady owadów uskrzydlonych, zamieszkujące w ok. 2 tys. gatunków głównie kraje strefy tropikalnej i subtropikalnej. Charakteryzują się silnie wydłużonym, przypominającym patyk ciałem o zielonkawym lub brązowym zabarwieniu, u niektórych gatunków, np. liśćca, ciało jest silnie spłaszczone na kształt zeschłego liścia.

               Patyczaki są jednymi z największych współczesnych owadów, żyjąca w Indonezji Phasminda osiąga 35 cm długości ciała. Posiadają narządy gębowe typu gryzącego. Jaja złożone przez samice patyczaków rozwijają się partenogenetycznie, samce pojawiają się rzadko, co kilka pokoleń. Większość patyczaków jest roślinożerna, a podczas masowych pojawów mogą stać się szkodnikami upraw.

               Z uwagi na interesujący kształt ciała oraz łatwość hodowli patyczaki spotykane są nierzadko w hodowlach amatorskich, jak również w pracowniach biologicznych, stanowią częsty obiekt badań naukowych. Przedstawicielem patyczaków jest m.in. patyczak (Carausius morosus), występujący w Azji Południowo-Wschodniej.

               Patyczaki mimo swej prostoty w budowie są bardzo fascynującymi stworzeniami.
Zaletami hodowli patyczaków jest niski nakład pieniężny, cena jednego owada to ok 50gr za sztukę są ogólno dostępne na aukcjach internetowych lub prywatnych hodowców, oprócz owada będzie nam potrzebne terrarium lub większy słoik, podłoże to najczęściej włókno kokosowe, ja natomiast mam ziemie z piaskiem w proporcjach 2 do 1, w przypadku patyczaków nie ma większego znaczenia oświetlenie i temperatura, wytrzymują one duże wahania temperatury. Pokarm dla naszych małych pseudo patyków to "wszystko co zielone i świeże" jedzą one od liści sałaty po liście dębu czy truskawek itp. Najważniejsze jest alby liście zbierane na pokarm nie były zrywane z drzew rosnących blisko ruchliwej ulicy.  Te małe przemiłe stworzenia dają  wiele radości z posiadania ich.

          Jednymi z gatunków to:

  1. Carausius morosus (Patyczak indyjski) (ZOBACZ 1)

  2. Medauroidea extradentata (Patyczak rogaty) (ZOBACZ 2)

  3. Ramulus SP. (Patyczak wietnamski) (ZOBACZ 3)

  4. Extatosoma tiaratum (Straszyk australijski) (ZOBACZ 4)

  5. Neohirasea maerens (Straszyk kolczasty)

 

 

PATYCZAKI -

MOJE -  PATYCZAKI   

MODLISZKI -